Niwki (Tempelhof)

Niwki powstały w 1770 roku jako kolonia królewska przy krasiejowskim Urzędzie Leśniczym. Osada, założona przez leśniczego Templera na wygonie dla bydła zwanym Błocianką, w 1771 roku oficjalnie uzyskała nazwę Tempelhof. Templer sprowadził osadników z Dębskiej Kuźni, Grudzic i Szczedrzyka. Według wykazu sporządzonego w 1838 roku przez władze Rejencji Opolskiej, Niwki w pierwszym okresie zasiedlania składały się z 20 domostw. Głównym zadaniem kolonistów była produkcja węgla drzewnego dla królewskiej huty położonej nad Małą Panwią w Ozimku.

Obecnie Niwki, ze względu na stan zachowania układów ruralistycznych, ich wartości historycznych oraz krajobrazowych, zostały objęte strefą ochrony konserwatorskiej w zakresie zasadniczych elementów rozplanowania oraz charakteru i skali zabudowy. W konsekwencji historyczny układ wsi został objęty ochroną prawną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Do rejestru zostały wpisane zachowane domy wraz zabudowaniami gospodarczymi przy ulicy Wiejskiej, remiza strażacka, dawna szkoła oraz budynek dawnej karczmy.

Dokumentacja katastralna oraz akta stanu prawnego zabytkowych nieruchomości zachowały się częściowo w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu.

W ramach prezentacji udostępniono materiały archiwalne pochodzące z następujących zespołów akt: Starostwo Powiatowe w Opolu, Rejencja Opolska i Urząd Katastralny w Opolu.

Fotografie ze zbiorów prywatnych mieszkańców Niwek pozyskane zostały dzięki pomocy i życzliwości Pań: Barbary Woźniak, Teresy Pasoń, Otylii Palmer.