Szpitalna – „stara” synagoga

Gmina żydowska w 1840 roku nabyła od miasta za 1655 talarów reńskich dwie działki przy ulicy Szpitalnej. Po uzyskaniu pozwolenia, rozpoczęła się budowa bożnicy. Uroczystego poświęcenia w 1942 roku dokonał rabin z Wrocławia, Abraham Geiger. Jako pierwszy posługę rabina w synagodze pełnił dr Salomon Cohn z Białej Prudnickiej. Jego następcą został w roku 1853 dr Adolph Wiener.
W trakcie jego służby rabinackiej opolska gmina żydowska zyskała swój statut. Zawierał on trzynaście rozdziałów dotyczących organizacji i funkcjonowania mniejszości żydowskiej w okręgu opolskim. Normy dotyczyły m.in. zakresu terytorialnego gminy, jej spraw gospodarczych i finansowych, opieki nad biednymi i chorymi oraz edukacji. Statut został podpisany 27 lutego 1855 r. przez przedstawicieli Zarządu Gminy: Josepha Boronowa, Isaaca Münzera, Marcusa Friedländera oraz członków Kolegium Reprezentantów, m.in.: Heymana Pringsheima, Ernsta Muhra, Josepha Jonasa Orglera, Valentina Kassela i Salomona Juliusberga.
Nabożeństwa odbywały się w bożnicy do czasu wybudowania „nowej” synagogi w 1897 roku.

Rabin Adolph Wiener pełnił posługę rabinacką przez czterdzieści dwa lata. Urodził się 1 lutego 1812 r. w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie). Po zdaniu matury w świeckiej szkole w Szczecinku wyjechał do Berlina. Marzeniem Wienera były studia medyczne, jednak jego sytuacja finansowa spowodowała, że rozpoczął studia filozoficzne, które ukończył zdobywając tytuł doktora. Równolegle był studentem szkoły rabinackiej. Po raz pierwszy funkcję rabina pełnił w Zielonej Górze, następnie w Kościanie, by ostatecznie osiąść w Opolu. Równocześnie był nauczycielem religii żydowskiej w Państwowym Gimnazjum Męskim w Opolu (Staatliches Burggymnasium Oppeln). Jako jedyny przedstawiciel społeczności żydowskiej za swe zasługi dla rozwoju miasta dnia 1 lutego 1892 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Opola. Żoną rabina Adolpha Wienera była Augusta z domu Herrmann. Z dokumentów zachowanych w Archiwum Państwowym w Opolu wynika, że małżeństwo Wienerów miało dwoje dzieci: Isię i Jacoba. Augusta zmarła 12 marca 1895 r., a Adolph kilka miesięcy później – 25 sierpnia. Oboje spoczęli na opolskim kirkucie.

 

 

 

Rabin Adolf Wiener

Rabin Adolf Wiener urodził się 1.02.1812 r. w Murowanej Goślinie. Losy jego związane były w pierwszej kolejności ze szkołą rabinacką z Poznania. Po zdaniu matury w świeckiej szkole w Szczecinku wyjechał do Berlina. Marzeniem Wienera były studia medyczne, jednak kiepska sytuacja finansowa spowodowała, że rozpoczął studia filozoficzne, które ukończył doktoratem. Równolegle był studentem szkoły rabinackiej, którą ukończył tytułem rabina. Po ukończeniu nauki wrócił do Poznania, gdzie został nauczycielem. Stanowisko rabina po raz pierwszy objął w Zielonej Górze, a następnie w Kościanie. W 1853 r. rozpoczął karierę jako rabin w Opolu. Równocześnie pełnił funkcję nauczyciela religii żydowskiej w Państwowym Gimnazjum Męskim w Opolu [Staatliches Burggymnasium Oppeln]. 1.02.1892 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Opola.

Zmarł 25.08.1895 r. w Opolu. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Opolu przy ul. Granicznej.