Na zbiegu ulic

 

Siegfried Friedländer

W zachowanych aktach znajdują się dwie daty jego urodzenia. Według zaświadczenia wystawionego przez Magistrat Miasta Opola z dnia 15 września 1858 r. dniem urodzenia Siegfrieda był 30 września 1825 r. Natomiast na arkuszu osobowym, wypełnionym przez samego Siegfrieda, widnieje data 1 października 1825 r. Podobnie jak ojciec, sprawnie zarządzał on rodzinnym przedsiębiorstwem, ponadto piastował ważne funkcje publiczne. Swoją karierę rozpoczął od objęcia stanowiska kuratora Miejskiej Kasy Oszczędności. Od stycznia 1868 roku pełnił funkcję radnego miejskiego, a następnie został przewodniczącym Rady Miejskiej. Za wieloletnią współpracę i zasługi dla opolskiej społeczności dnia 9 stycznia 1898 r. Magistrat Miasta Opola nadał mu tytuł „starszego miasta” (Stadtältester). W liście pochwalnym członkowie władz miasta życzyli Siegfriedowi Friedländerowi owocnej pracy i wytrwałości w dalszym wykonywaniu obowiązków. Informacja o tej nominacji znalazła oddźwięk m.in. w dzienniku urzędowym miasta Opola z 15 stycznia 1898 r. Siegfried był dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Ida z domu Ring, z którą miał dwóch synów: Victora i Maxa. Natomiast druga żona urodziła mu trzech synów: Georga, Friedricha o Alberta. Siegfried zmarł w Opolu 2 września 1899 roku. Został pochowany na opolskim cmentarzu żydowskim.

 

 

Julius Pringsheim

Julius Pringsheim urodził się w Opolu 4.11.1839 roku. Był synem Heymanna Pringsheima, właściciela browaru i opolskiej cementowni. Naukę rozpoczął w elementarnej szkole ewangelickiej, następnie w żydowskiej szkole podstawowej. Od 12.10.1850 roku kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim w Opolu [Staatliches Burggymnasium Oppeln]. Następnie 1.04.1851 roku uczęszczał do szkoły rzemieślniczej w Berlinie [Gewerbeschule nach Berlin (sic!)]. W drugiej połowie 1854 roku zaangażował się w prowadzenie rodzinnych przedsiębiorstw. Po śmierci ojca w 1875 roku, wraz z młodszym bratem Maxem, przejął rodzinny majątek. Od tego czasu wspólnie rozwijali zarówno browar, jak i cementownię. Julius Pringsheim był nie tylko prężnie działającym przedsiębiorcą, lecz również aktywnym społecznikiem. W 1879 roku został wybrany radnym miejskim. Julius dodatkowo zaangażował się w działalność na rzecz opolskiej gminy żydowskiej, której przewodniczącym został w 1899 roku. Pringsheim doskonale sprawdzał się na obu stanowiskach i 4.11.1909 roku od Magistratu Miejskiego otrzymał tytuł „starszego miasta” [Stadtältester] Opola. Jego śmierć 6.06.1917 roku zaskoczyła całą społeczność Opola. W gazetach pojawiały się liczne nekrologi, w których podkreślano zasługi Juliusa Pringsheima dla miasta Opola i opolskiej gminy żydowskiej. W teczce osobowej Juliusa Pringsheima znajdują się podziękowania jego żony Amalii, z domu Mannheimer, dla Magistratu Miasta Opola za kondolencje po śmierci męża.

 

 

Max Friedländer

Max Friedländer urodził się w Opolu 16.12.1859 roku. Był synem opolskiego przedsiębiorcy Siegfrieda Friedländera i jego żony Idy, z domu Ring. Naukę rozpoczął w Państwowym Gimnazjum Męskim w Opolu [Burggymnasium Oppeln]. W latach 1872 – 1876 kontynuował naukę w gimnazjum raciborskim, a następnie odbywał praktyki w domu towarowym S. Plessnera we Wrocławiu [Grohshandelshause S.Plessner in Breslau (sic!)]. Przez rok pracował we wrocławskiej fabryce spirytusu [Breslauer Spiritfabrik]. Na dwa lata wyjechał do Ameryki Północnej, z której powrócił jesienią 1883 roku, by wraz z ojcem kierować „Browarem Zamkowym”. Dnia 29.03.1890 roku został współwłaścicielem rodzinnego przedsiębiorstwa. Z powodzeniem powiększał majątek nabywając nowe grunty pod rozbudowę fabryki. Od 1902 roku należał do Zgromadzenia Rady Miasta, w którym uczestniczył w pracach licznych komisji. Od 1916 roku pełnił funkcję zastępcy protokolanta.

Funkcję radnego miejskiego pełnił przez 15 lat, a przez 3 kolejne lata był pełnoprawnym członkiem Magistratu Miejskiego.

Z okazji 70-tych urodzin Maxa Friedländera przedstawiciele Magistratu Miejskiego w oficjalnym piśmie złożyli życzenia oraz podziękowali za wieloletnią pracę w Zgromadzeniu Rady Miasta i w Magistracie.

Z małżeństwa z Betty, z domu Cohn, które zawarł 10.11.1891 roku, doczekał się dwóch córek.