AKTUALNOŚCI
Dokument z 1256 r. w opolskim Archiwum
Odkryj historię Polski ukrytą w najstarszych dokumentach przechowywanych w Archiwach Państwowych!
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza do zapoznania się z katalogiem wystawy „Historia dokumentem pisana”, która została zaprezentowana podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w Poznaniu w sierpniu br.
Wystawa to wyjątkowa okazja, by poznać średniowieczne dokumenty papieskie, królewskie, klasztorne, miejskie i cechowe, sygnowane przez takie osobistości jak Hadrian IV, Celestyn III, Grzegorz IX, Jan XXII, Bolesław I Wysoki, Bolesław Wstydliwy, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, czy Zygmunt August. Obok nich pokazane zostały także dokumenty sądowe, hipoteczne i rodzinne. Najstarszy z prezentowanych dokumentów, fundacja klasztoru cystersów przez Zbiluta w Łeknie, powstał w 1153 roku. Najmłodszy, przekazujący władzę Józefowi Piłsudskiemu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w 1918 r.
Część z prezentowanych archiwalnych skarbów została wpisana na Światową lub Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Wystawę przygotowało Archiwum Państwowe w Poznaniu we współpracy ze wszystkimi 33 Archiwami Państwowymi tworzącymi polską sieć archiwalną. Każde Archiwum prezentuje na niej najstarszy z przechowywanych przez siebie obiektów.
W opolskim zasobie jest to dokument z 1256 r., w którym Tomasz biskup wrocławski (Thomas Wratislaviensis episcopus) zatwierdza kupno przez Rudigera (Rodgerus) sołectwa w Przełęku (Prselanz) od komesa Zygfryda (Sifridus). Świadkowie: Grzegorz prepozyt opolski (Gregorius prepositus Opoliensis), Ekhard (Eccardus), Gerlach (Gerlagus), Grzegorz (Gregorius) — kanonicy wrocławscy (canonici Wratislaviensi); Andrzej (Andreas), Stefan (Stephanus) — kapelani biskupi (caplani curie nostre); Ryzo, Andrzej (Andreas), Walter (Waltherus) — servientes nostri.
Autorką opisu opolskiego dokumentu w katalogu jest Barbara Sypko.
Pobierz katalog wystawy (wersja pdf)